Okná, dvere, termodrevo. Masívny nábytok, drevené podlahy.

Thermowood®
Tepelne upravené drevo z fínskej borovice.

Fínska kvalita. Lunawood©

Predstavujeme Vám jedinečný produkt svojho druhu, ktorého vznik umožňuje revolučná technológia tepelnej úpravy dreva ThermoWood® . Produkty, spracované touto technológiou, umožňujú úspešné použitie drevených materiálov slabšej dimenzie z tuzemských (Európskych) zdrojov s tým, že ich úžitkové vlastnosti a predĺžená doba životnosti ich stavia na úroveň tropických drevín bez nutnosti likvidácie tropických pralesov a ohrozovania ekologickej rovnováhy a životného prostredia. 

Nami dodávané a celkom ekologické produkty ThermoWood® sú vyrábané v závode Oy Lunawood Ltd. v meste Lisalmi (stredné Fínsko) a spĺňajú prísne štandardy kvality, ktoré sú kontrolované fínskou Asociáciou výrobcov ThermoWood® (skratka TWA). Vstupný materiál pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných fínskych lesov (certifikácia PEFC). 

Prevažne sa jedná o severskú (fínsku) borovicu, pretože severská borovica má oveľa väčšiu hustotu,pevnosť a tvrdosť. Materiál ThermoWood® je schopný minimálne 30 ročnej životnosti, bez povrchového ošetrenia a pri použití v exteriéri.

Výhody a vlastnosti

Výrobný proces

Materiál ThermoWood® je schopný minimálne 30 ročnej životnosti, bez povrchového ošetrenia a pri použití v exteriéri. Ponúkame Vám skvelé vlastnosti tohto unikátneho tepelne upraveného dreva z fínskej borovice, ktoré Vám prináša bezstarostné riešenie na celý život.ThermoWood® sa vyrába tepelným spracovaním (v teplotnom rozmedzí 160 až 215°C), pri ktorom dochádza k zmene vnútornej štruktúry, fyzikálnych a mechanických vlastností dreva. 

Tento tepelný proces zahŕňa zahriatie dreva na hodnoty presahujúce teplotu jeho samovoľného vznietenia pomocou vodnej pary, ktorá má pri tomto procese zároveň ochrannú funkciu. Tepelné spracovanie môže byť použité pre úpravu vlastností dreva na základe potrieb predpokladaného účelu použitia. Odlišné teploty, odlišná doba spracovania a odlišné techniky sušenia prepožičiavajú ošetrenému drevu rôzne výsledné vlastnosti, ktoré sú tepelným procesom pozitívne zmenené. 

Ide o rozmerovú a tvarovú stálosť, tepelnú vodivosť, odolnosť proti hnilobe, drevokazným škodcom a flexibilitu dreva pri úprave do rôznych tvarov a foriem. Celý výrobný proces je úplne ekologický a využíva len teplo a vodnú paru bez pridania akýchkoľvek chemických prostriedkov. Celé tepelné spracovanie dreva – od sušenia po konečné zvlhčenie – bolo integrované tak, aby tvorilo jeden flexibilný a súvislý reťazec udalostí. Výrobné zariadenie predstavuje dlhý tunel so šiestimi oddelenými komorami, do ktorých sa po koľajišti dopravuje vopred prebrané a preložené surové rezivo. Toto rezivo postupuje ďalej tunelom a v každej komore prebiehajú rôzne fázy tepelného spracovania. Samotný proces tepelného spracovania trvá zhruba 36 hodín.

Možnosti využitia

Terasy a obklady bazénov

Drevené obklady fasád budov

Saunové a interierové obklady

Záhradný nábytok, vyvýšené záhony a drevené kochlíky